TENTO E-SHOP JE NA PRODEJ. Předáme kompletní agendu včetně kontatků na dodavatele a další podrobné informace.
V případě vážného zájmu nás kontaktujte na emailu eshop@drplaster.cz. Děkujeme
Vitamín D
V těle je odpovědný za pevnost kostí, kvalitu chrupu a za imunitu, dále jako prevence mnoha onemocnění. Vápník do kostí se ukládá pouze za přítomnosti vitamínu D a K a to vše pokud máme pravidelný pohyb.
Kompletní obměna vápníku a jiných minerálů v kostech probíhá u dospělého jedince zhruba za 10 let. Je tedy chybou argumentovat, že musíme mít kosti pevné, když jsme jako děti pili hodně mléka. Současný stav naší kostry je vizitkou toho, jak jsme dbali na příjem minerálů (zejména vápníku) a vitamínu D v posledních 10letech.
V posledních letech výzkumy potvrzují, že vitamín D má obrovský vliv na správnou funkci imunitního systému. Funguje jako spouštěč imunitního systému a právě správně načasované a přiměřené spuštění imunitního systému je důležité jak v boji a viry a bakteriemi, tak i jako prevence alergií a jiných autoimunitních onemocnění. Bylo prokázáno, že dlouhodobý dostatečný příjem vitamínu D působí i jako prevence nejen proti chřipce, ale i proti zhoubným nádorům (zejména nádorům tlustého střeva, prostaty a prsu). Deficit vitamínu D v těle může být jednou z příčin osteoporózy, srdečních onemocnění, hypertenze (vysoký tlak), chronického únavového syndromu a chronické bolesti. Již naši předkové věděli, že kam nechodí slunce, chodí lékař.
Denní dávka vitamínu D
Pokud ho máme v těle nedostatek, tělo si ho dokáže vyrobit samo (i do zásoby) kontaktem pokožky se slunečním světlem. Pro pokrytí DDD stačí vystavit přímému slunci obličej a ruce po dobu 10 minut. Pokud máme pokožku ošetřenou opalovacím krémem, je tato doba výrazně delší. Uvádí se, že ochranný faktor 8, snižuje tvorbu vitamimu D až o 95%, ochranný faktor 15 až o 99%. S přibývajícím věkem tato schopnost organismu slábne a je tedy nutné ho doplňovat. Stejně tak pokud delší dobu nemáme možnost vystavit pokožku slunci, jelikož tělo si může udělat zásobu přibližně na dva týdny.
Jelikož si tento vitamín tělo dokáže ukládat, velmi vysoké dávky ve formě tablet mohou být pro organismus toxické, což se může projevit žízní, svěděním kůže, průjmy a tvorbou vápenných solí, tzv. kamenů. Vitamínem D z přírodních zdrojů a slunečního svitu se však předávkovat nelze. Nejefektivněji působí s vitamínem A a vitamínem C, proto bychom měli pravidelně svůj jídelníček doplňovat zeleninou a ovocem.
Zdroje vitamínu D
Zdrojem vit. D je rybí tuk, konzervované ryby nebo tučné ryby (porce cca 200g denně), játra, žloutek a mléčné produkty.
Redakce Dr.Plaster