TENTO E-SHOP JE NA PRODEJ. Předáme kompletní agendu včetně kontatků na dodavatele a další podrobné informace.
V případě vážného zájmu nás kontaktujte na emailu eshop@drplaster.cz. Děkujeme
Vápník
Vápníku máme v těle cca 1,2kg, nejvíce je ho v kostech a zubech, dále se v organismu účastní mnoha dějů, zejména reguluje pravidelnost srdečního rytmu a napomáhá správné funkce nervové soustavy. Významnou roli hraje i v procesu srážení krve.
Co způsobuje nedostatek vápníku
Nedostatek vápníku v těle u dětí způsobuje křivici, u dospělých způsobuje řídnutí kostí a osteoporózu. Dostatečný příjem vápníku a současně hořčíku pomáhá při nespavosti, nervozitě, pomáhá předcházet srdeční arytmii a reguluje krevní tlak. Za rok se v organismu obmění 10 - 20% kostních buněk, je tedy nutné mít dostatek vápníku ve stravě po celý život. Pro jeho vstřebávání je nutný vitamín D, hořčík a fosfor, důležitý je také správný poměr těchto minerálních látek. Doporučeno je přijímat 2díly vápníku na 1 díl hořčíku, stejně tak 2 díly vápníku na 1 díl fosforu. Nadměrné množství fluóru může zapříčinit naopak vyplavování vápníku z kostí.
Zdroje vápníku
Nejznámějším zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, bohatým zdrojem je však i zelenina (zejména zelená listová), ze které se vápník lépe vstřebává právě díky obsahu ostatních látek, díky kterým se vápník lépe vstřebává. Nejbohatším zdrojem vápníku jsou samotné kosti (například nakládané ryby s kostmi, sardinky…) a vaječné skořápky.
Doporučená denní dávka vápníku
Doporučenou denní dávku doplníme 3,5g mleté vaječné skořápky, 1l mléka, 600g jogurtu, 400g tvarohu, 100g parmazánu, 200g eidamu, 80g máku, 400g mandlí, 180g sezamových semínek.
Redakce Dr.Plaster